En Uygun Fiyat Teklifini Alın
Global Matbaacılık olarak sektördeki en uygun kalite ve fiyat anlayışıyla sizlerin hizmetindeyiz.
TEKLİF AL

Anlaşmalı Matbaa

Anasayfa » Anlaşmalı Matbaa

Anlaşmalı Matbaa

Anlaşmalı Matbaa Ne Demektir?

 

Maliye ile yapılan anlaşma sonucu fatura gibi mali değeri olan belgeleri basma yetkisi bulanan matbaalara anlaşmalı matbaa denmektedir. Maliye ile ilgili işlemler yapılırken anlaşmalı matbaalar tercih edilir. Bunun nedeni, fatura ve resmi evrakların devlet denetiminde basılması gerektiğidir. Bu kuruluşların belirli yazı tipi, yazı rengi, mürekkep rengi, kağıt kalitesi gibi kriterleri mevcuttur ve bu kuralların dışına çıkılamaz.

 

Anlaşmalı Matbaa Hizmetleri Nelerdir?

 

Anlaşmalı matbaalar aracılığı ile fatura sevk irsaliyesi, perakende satış fişi, döviz satım belgesi, özel fatura, sigorta poliçeleri, serbest meslek makbuzu, adisyon tipi satış fişi, taşıma irsaliyesi, kıymetli maden alımı belgesi, toplu taşıma irsaliyesi gibi evraklar düzenlenmektedir. Fatura ve sevk irsaliyesinin ayrı ayrı düzenlenerek iş yükünü arttırmasını önlemek amacıyla onların yerine kullanılan belge irsaliyeli faturadır. Maliye bakanlığı bu belgenin basımı için matbaalardan vergi levhası, kimlik fotokopisi gibi bazı evrakları toplamasını istemektedir. Yapılan hizmet karşılığında borç miktarını göstermek için düzenlenen başka bir resmi evrak da faturadır. Fatura basma yetkisi de sadece anlaşmalı matbaa aracılığıyla kullanılır. Fatura basımı için ücretler istenilen miktara ve özelliklere göre değişmekle birlikte İstanbul anlaşmalı matbaa ile yüz Türk lirasından başlayan ücretlerle düzenlenebilir. Sunulan bir başka hizmette taşıma irsaliyesidir. Nakliye işi yapanların taşıdıkları kişiler ya da eşyalar için düzenledikleri belge anlamına gelmektedir. Bu evrak üç kopya olarak oluşturulur, birincisi müşteride, ikincisi şoförde, üçüncüsü ise anlaşmalı matbaa firmasında kalır.

 

Günlük müşteri listesi ise özellikle turizm bölgelerinde işletmecilik yapanların konutları ile ilgili verilerin bulunduğu resmi belgelerdir. Bu evrakların da anlaşmalı matbaa ile oluşturulması gerekmektedir. Müstahsil makbuzu, vergi yükümlülüğü olan kişilerin vergi yükümlülüğü olmayan çiftçilerden aldıkları ürünler karşılığında düzenlenmesi gereken belgedir. Derneklerin gelir, gider işlemleri, yardım faaliyetleri de resmi evraklar ile belgelendirilmek zorundadır. Dernek başkanı ve başkan yardımcısının verdiği karar ile dernek makbuzları hazırlattırılır. Dernek makbuzu basımı da anlaşmalı matbaalar aracılığı ile gerçekleştirilen işlemler arasında yer almaktadır. Matbaa işlemlerini gerçekleştirmek isteyenler güvenilir ve hızlı bir şekilde hizmet veren firmamızla iletişime geçerek evraklarının teminini yapabilir.