En Uygun Fiyat Teklifini Alın
Global Matbaacılık olarak sektördeki en uygun kalite ve fiyat anlayışıyla sizlerin hizmetindeyiz.
TEKLİF AL
Fatura

Fatura İle İlgili Bilgiler

Faturaya Dair Bilinmesi İcap Eden Noktalar

Faturanın tanımı, satılan mal ya da mal mukabilinde bir nesnenin alan kişiye borç miktarının gösterildiğine dair satıcı dair verilen kağıt parçası, vesika anlamında olmaktadır. Her faturanın görümünde olan kağıt parçası fatura hükmü taşımayabilir. Faturada olması gereken bazı bilgiler ve ibareler yer almaktadır. İlk bulunması gereken faturanın olduğuna dair bu yazılı ibarenin bulunması gerekmektedir.

Düzenlenme tarihi, seri ve sıra numarasının üzerinde mutlaka açık bir şekilde yazılı olması gerekmektedir. Maliye Bakanlığı’ ndan onay mührü ya da noter tasdik yaptığına dair ibarenin olması gerekmektedir. Faturanın düzenlenme işlemi kim tarafından yapılmış ise; o kişi ya da kurumun adı, var ise ticari unvanı, iş adresi ve hesap numarasının da olması icap etmektedir. Aynı bilgilerin alıcı nezdinde bulunması zorunluluğu yer almaktadır. Satılan malın ya da hizmetin türü, adedi, fiyatının yazılı olması gerekmektedir. Malların teslim tarihi ve en sonunda kaşe ve imza olan faturalar, faturanın gerçek olduğunu ortaya koymaktadır.

Faturalar üzerinde belirtilen bir sıra numarası bulunmaktadır. Düzenleme bu sıra numaraları doğrultusunda yapılmalıdır. Faturaları yazmak için tükenmez koyu renkli kalem ya da bilgisayar ortamında doldurulması gerekmektedir. En az bir tane faturanın asıl örneğinin olması gerekmektedir. Mal teslimi yapıldıktan 7 gün içinde faturanın düzenlenme işleminin gerçekleşmesi zorunlu olmaktadır. Aksi halde fatura geçersiz hükmünde olmaktadır. Faturalar üzerindeki ibarelerin Türkçe olması zorunluluk arz etmektedir. İlgili kısımlarda müşteri ve satıcının ıslak imzasının da bulunması faturanın geçerliliği ve işleme sokulması açısından en önemli hususlardan biri olarak ortaya çıkmaktadır.

Faturalar ile ilgili bu işlemlerden sonra yapılması gereken fatura basımı olmaktadır. Her kurumda ve her yerde bu işlem yapılmamaktadır. Maliye ile anlaşmalı olunan matbaalar fatura basımı ile mükellef olma hakkını elinde bulundurmaktadır.

 

 Sevk Esnasında Kullanılan Belge

Faturanın düzenlenmesinden sonra sevk esnasında kullanılan belge irsaliyeli fatura ismini almaktadır. Normal bir faturada bulunması gereken özelliklerin tamamı ile irsaliyeli faturalarda da yer almaktadır.

İrsaliye sevkte kullanıldığı için sevk irsaliyesi noktasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. İrsaliyeli fatura için en 3 tane örneğin olması gerekmektedir. İrsaliyeli faturaların altında “bu belgenin sevk edilen malla birlikte bulunması halinde ayrıca sevk irsaliyesi aranmaz.” ibaresinin bulunması gerekli olmaktadır. Eğer irsaliyeli faturalar düzenlenmiş ise ayrıca bir taşıma irsaliyesi için belgeye gerek olmamaktadır.

           İrsaliyeli fatura için gerekli şartlar tamamlandıktan sonra son aşamaya gelinmiş olmaktadır. Bu noktada anlaşmalı matbaalar aracılığı ile fatura basımı işleminin gerçekleşmesi olayı meydana gelmektedir.

           Fatura yerine geçen bazı vesikalar da yer almaktadır. Bazı alım ve satımlarda faturanın zorunluluğu olmadığı için mükellefler bu esnada başka vesikalar kullanmaktadır. Faturalar genellikle malın teslimi esnasında düzenleme işlemi yapılmaktadır. Fakat bazı durumlarda daha ileri bir sürede de düzenlenme imkanı bulunmaktadır.

16 Mayıs 2018
1.098 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?