En Uygun Fiyat Teklifini Alın
Global Matbaacılık olarak sektördeki en uygun kalite ve fiyat anlayışıyla sizlerin hizmetindeyiz.
TEKLİF AL

Fatura Basımı 2018

Fatura Basımı 2018

Fatura Basımı

Fatura, satılan bir mal ya da verilen bir hizmetin türünü, miktarını, birim fiyatını ve toplam tutarını gösteren, satıcı veya hizmet sağlayıcı tarafından 1 nüshası asıl, 1 nüshası kopya olmak üzere 2 nüsha olarak düzenlenerek asıl nüshası alıcıya teslim edilen belgeye verilen isimdir.

Fatura Düzenleme Zorunluluğu

Ticaret yasalarına göre ticari firmaların verilen her hizmet ya da satılan her mal için fatura düzenleme zorunluluğu bulunmaktadır. Fatura malın teslimi ya da hizmetin tamamlandığı tarihi takiben en geç 7 gün içerisinde düzenlenir. Hizmet veya mal bedeli için ayın son günü de fatura düzenlenebilir ancak bir sonraki aya devredilemez.

Fatura Basımında Gerekli Evraklar

Fatura, Maliye Bakanlığı’na bağlı olan ticari yasalar gereğince değerli evrak olarak tanımlanmış bir belge çeşididir. Bu nedenle fatura basımı yalnızca maliye bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş “maliye anlaşmalı matbaa” statüsünde olan ve yetki levhası bulunan sürekli form matbaaları tarafından yapılabilir.

Fatura resmi evraklardan biri olduğu için, anlaşmalı matbaalara fatura basımı için başvurulurken, ticari faaliyetleri gösterir belgelerin de matbaaya sunulması gerekir. Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan yönetmelikler gereği; istenen evraklar tamamlanmadığı sürece fatura basım işlemi gerçekleşmez. Şahıs firmaların fatura basımı için; Vergi Levhasının fotokopisi, son aya ait KDV tahakkuk fişi, kişinin kimlik fotokopisi ve imza sirküleri gereklidir. Şirketlerin fatura basımında ise; şirketin vergi levhasının fotokopisi, şirketin genel müdürünün kimlik fotokopisi, ticaret sicil gazetesinin fotokopisi, imza sirkülerinin fotokopisi ve Son ay yatan KDV tahakkuk fişi gerekmektedir.

Faturada Bulunması Gereken Bilgiler

Maliye Bakanlığı yönetmeliklerine göre faturada matbu olarak; faturanın seri ve sıra numarası, noter tasdikli olduğuna dair mühür veya “maliye bakanlığı tarafınca” ifadesi, faturayı düzenleyen şahıs veya ticaret kuruluşunun ismi, bağlı bulunduğu vergi dairesi ile vergi numarası, adres bilgisi bulunması zorunlu tutulmuştur.

Ek olarak; fatura oluşturma tarihi, satılan mal veya verilen hizmetin türü, miktarı, birim fiyatı ve toplam tutar; bu bilgilere ek olarak, satılan malın teslim edildiği veya verilen hizmetin tamamlandığı tarih, irsaliye seri numaraları ile birlikte kaşe ve imza mutlaka faturada bulunmalıdır.

20 Temmuz 2018
1.675 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?