En Uygun Fiyat Teklifini Alın
Global Matbaacılık olarak sektördeki en uygun kalite ve fiyat anlayışıyla sizlerin hizmetindeyiz.
TEKLİF AL

Gider Pusulası Basımı

Gider Pusulası Basımı

Gider Pusulası Nedir, Hangi Matbaalarda Bastırılabilir?

Vergi mükellefi olmayan kişilerden alınan hizmet veya malların ödemesini, şirketiniz üzerinden karşılamak isterseniz, bu ödemenin muhasebe kayıtlarında tutulmasını istiyorsanız, gider pusulası düzenlemek zorundasınız. Gider pusulası basımı işini, ancak anlaşmalı matbaalarda yaptırabilirsiniz.

 

Gider Pusulası Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Kazancı basit usullerle hesap edilen ve defter tutma zorunluluğu olan serbest meslek sahipleri, ikinci ve birinci sınıf esnaf, çiftçi, vergiden muaf esnafa, satın alınan mal veya yaptırılan iş için gider pusulası imzalattırılması gerekmektedir.

           Gider pusulası üzerinde, yapılan işin mahiyeti, adedi, cinsi, fiyatı, tutarı, toplamı, ne kadar veri tahakkuk ettirdiği, net tutar, işi yapan ve yaptıran veya malı alan ve satan kişilerin ad ve soyadları, adresleri, eğer bulunuyor ise vergi numaraları, sıra ve seri numarası ve faturanın düzenlenme tarihi bulunmak zorundadır.

Gider pusulasının, gider pusulası basımı yapan matbaaya bastırılması ya da notere tasdik ettirilmesi zorunluluğu vardır. Matbaamız anlaşmalı matbaa olduğundan dolayı gider pusulalarınızı güvenle, tam zamanında basarak, uzun yıllardır piyasada kendisine haklı bir yer edinmiştir.

Gider pusulasının en az iki örnek olacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. İki örnek bastırmayan ve yukarıda verilmiş olan kurallara uymayan kişilerin, gider pusulaları devlet tarafından, hiç düzenlenmemiş kabul edilmektedir. İki örnekten oluşan gider pusulalarının bir tanesi, malı satan veya işi yapan kimsede kalmalı, ikinci örnek ise pusulayı düzenleyen tarafın elinde bulunmalıdır. Gider pusulasını, mal veya hizmeti satın alan tarafın, malı satan veya işi yapan tarafa imza ettirmesi zorunluluğu vardır.

Gider pusulasını hesaplamak için, şahısa 100 TL mal için verilmiş ise ve vergi oranı da %20 ise, 100/ (0- %20) formülü uygulanarak hesap yapılır.

 

Anlaşmalı Matbaa Nedir?

Anlaşmalı matbaa, şirketlerin zorunlu olarak kullanmak zorunda oldukları makbuz, irsaliye, fatura, gider pusulası basımı gibi resmi evrakların basımından sorumlu olan matbaalardır. Anlaşmalı matbaalara maliye bakanlığı tarafından yetki verilir. Herhangi bir matbaada bu evrakların basılması mümkün değildir.

Matbaamız uzun yıllardır, bakanlıktan almış olduğu özel izinle, anlaşmalı matbaa olarak perakende satış fişi, irsaliye fatura, reçete, yolcu listesi, gider pusulası basımı gibi tüm resmi evraklarınızın basım işlemini güvenle yapmaktadır.

16 Mayıs 2018
2.277 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?