En Uygun Fiyat Teklifini Alın
Global Matbaacılık olarak sektördeki en uygun kalite ve fiyat anlayışıyla sizlerin hizmetindeyiz.
TEKLİF AL

Sevk İrsaliyesi

Anasayfa » Hizmetlerimiz » Sevk İrsaliyesi

 

Sevk İrsaliyesi

 

Satılan ve satılacak olan malın, iki adres arası nakli aşamasında ya da aynı işletmeye ait olan iş yerleri arası taşınması esnasında düzenlenmesi gereken ve üstünde yollanan malla ilgili konu, birim ve malın kime ait olduğu konusunda bilgiye yer veren belge sevk irsaliyesi olarak adlandırılır.

 

İrsaliyede bulunması gerekenler:

 

– Sevk irsaliyesi yazısı,

– Maliye Bakanlığı aitliğini gösteren mühür veya noter mührü,

– Mal cinsi ve mal miktarı,

– İrsaliye düzenlemesi gereken mükellefin; ad ve soyadı ile varsa ticari unvanı, iş yeri adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve kullandığı bankaya ait hesap numarası,

– Müşteri adı, ticari unvanı, gerekli adresi varsa bağlı olduğu vergi dairesi ve bankasına ait hesap numarası,

– Mükellefin başka bir iş yerine veya satılmak için bir müşteriye yolladığı hallerde malın kime ve nereye yollandığı,

– Malın teslimat tarihi ve irsaliye numarası,

– İrsaliyeyi düzenleyenin, malı alacak olanın ve teslim edecek olanın imzaları

 

Tüm bunlara bakarak:

 

– İrsaliye düzenleme tarihi olduğunda sevk tarihine gerek yoktur.

– İrsaliyelerin bir araya getirilip tek fatura düzenlenecekse düzenlenme zamanındaki tarih ve numaraların hepsi faturada yer alıyorsa ek olarak sevk tarihi bulunmasına gerek yoktur.

– Stoklardan emtia çıkışı işlemleri yapılması esnasında sevk irsaliyesi düzenleniş tarihinin temel alınması gerekir.

 

Sevk irsaliyesi nasıl uygulanır?

 

İrsaliye malı satan tarafından taşınıyorsa satıcı, alıcı tarafından taşınacaksa alıcı tarafından düzenlenmelidir. Sevk irsaliyesi min. 3 nüsha düzenlenmelidir ve 2 sayfa kesinlikle mal taşıyacak olan araçta yer alır. 3 sayfa düzenlenmeyen irsaliyeler hiç düzenlenmemiş, var olmamış gibi hüküm görür. İrsaliyenin düzenleniş tarihi ve gerçekleşen sevk tarihi ayrı ayrı yer alır. Düzenleniş tarihi ile sevkinin tarihi aynı güne denk gelmesi durumunda da önemlidir ki tarihler ayrı ayrı yer alacaktır. Tarihler aynı diye önemsenmeyip yazılmazsa irsaliye hiç bir zaman düzenlenmemiş, gerçekleşmemiş gibi hüküm görecektir.

 

İrsaliye örneklerine her yerden ulaşmak mümkündür. Ancak zahmetli, karışık ve bir o kadarda önemli bir işlemdir. Anlaşılması biraz güçtür. Bu güçlüklerden kurtulmak ise oldukça kolay çünkü bu işi sizler adına yerine getirmemiz mümkündür. Yapılması gereken bir şey varsa o da iletişime geçmeniz olacaktır.