En Uygun Fiyat Teklifini Alın
Global Matbaacılık olarak sektördeki en uygun kalite ve fiyat anlayışıyla sizlerin hizmetindeyiz.
TEKLİF AL

Sürekli Form

Sürekli Form

Sürekli Form

 

Sürekli formlar, nokta vuruşlu yazıcılar için kullanılan, kenarlarında delikleri olan ve bu delikler sayesinde nokta vuruşlu yazıcılara takılarak çıktı alınmak üzere kullanılan kağıtlardır. Diğer A4 veya A3 gibi tek tek kullanılan kağıtlardan farkı, seri halinde birbirine bağlı olarak muhafaza edilmeleridir. Yine diğer kağıtlardan farklı olarak, sürekli form için kullanılan yazıcılar da bu kağıtlara özel olarak hazırlanmış düzeneklerdir.

Birbirlerine bağlı zikzaklı katlanmış vaziyette bulunan bu kağıtlar, kenarlarındaki delikler ile yazıcının kağıdı tutan dişlerine bir defa takılarak, bir daha çıkarıp takmaya gerek duyulmadan sürekli olarak çıktı alınmak üzere yazıcı düzeneğinin çalışmasını sağlarlar. Her bir form baskı alındıktan sonra kesim noktasından yırtılarak yazıcıdan alınır ve devamındaki formlara baskı alınmaya devam edilir.

Faturalar, irsaliyeler, gider pusulası, makbuzlar, genellikle kargo şirketlerinin kullandıkları ambar tesellüm fişleri, satış fişleri, biletler, elektrik- su- doğalgaz faturaları, senetler sürekli form için örnek verilebilecek evraklardır. Bu düzeneğin kullanıldığı sistemlerde fatura, irsaliye ve benzeri evraklara basılacak verilerin kayıt altına alındığı muhasebe programları veya uygulamalar kullanılır. Sistemde seri halinde numaralar ile kayıt altına alınan veriler, yine sürekli formlarda da yer alan aynı seri numaraları kağıt üzerine basılarak dosyalanır. Esas kullanım sebebi de, formaların bu şekilde seri takip ediyor olmasıdır.

 

Yine diğer baskı kağıtlarından farklı olarak sürekli formlar, bir asıl ve kopyaları olmak üzere birden fazla sayıda nüshalar halinde bulunurlar. Nokta vuruşlu yazıcılar sayesinde, aynı baskıdan bir seferde birden fazla sayıda kopya alınması mümkündür. Sürekli formlar, üzerlerinde logo, şirket unvanları, adresleri, veri başlıkları gibi sabit bilgileri içerecek şekilde tasarlanırlar. Yazıcı düzeneğine takılan bu formlar üzerine, ilgili veri başlığının yanına yazılacak verinin doğru olarak basılması sağlanmalıdır. Ve bu veri her basımda kağıt üzerinde doğru yere gelip oturmalıdır. Yani sistemin aksamadan, takılmadan, sürekli olarak çalışması için kullanılan program ve yazıcı üzerinden bu ayarların bir kez yapılması ve sabitlenmesi gerekir. Ekranda görülen verilerin kağıdın neresine basılacağı, baskının kağıdın neresinden başlayacağı ve neresinde sonlandırılması gerektiği ayarlanmalıdır. Sağdan, soldan, yukarından ve aşağından mesafe ayarları da sabitlendikten sonra bir defa takılan sürekli form demeti bitene kadar bu şekilde basıma hazır olur ve bu sayede seri atlamadan baskı alınması sağlanmış olur.

 

11 Nisan 2017
1.522 kez görüntülendi